NVR nedir?
NVR açılımı (Network Video Recorder)  Ağ Video Kaydedici anlamına gelir. Hemen hemen tüm NVR kayıt cihazları bir kutu şeklindedir ve DVD oynatıcıya benzer. Bu cihazlar herhangi bir CCTV sistemi için  omurga görevini görür. CCTV kameraların tüm sinyalleri, sabit sürücüye kaydedildikleri NVR kayıt cihazına geri beslenir. NVR, çekimleri kaydetmekten daha fazlasını yapar, görüntüleri görüntülemenizi ve hatta depolanabilir bir biçime dönüştürmenizi sağlar.
Doğrudan bir kameraya bağlanmak yerine, NVR cihazı şebekeden sinyali alır. Çoğu durumda bu, kameraları ethernet kablolarıyla ağa bağlamak suretiyle yapılır. Kablosuz olarak sınırlı sayıda kamera kullanılır.
NVR cihazı olmadan bir kamera sistemi çalışamayacaktır. Böyle bir durumda kameralardan gelen sinyaller yorumlanamaz ve verileri saklamak için herhangi bir yer yoktur. NVR’nin bir CCTV kamera sisteminin omurgası olması tam da bu anlama gelir. Sistem tüm kameraları kullanılabilir bir şekilde birbirine bağlar.
NVR kayıt ve depolama
Çoğu NVR modelleri verileri saklamak için sabit sürücü kullanır. Veriler sıkıştırılmış ve sabit sürücüye yerleştirilmiştir. İhtiyacınıza göre farklı depolama boyutuna sahip NVR sistemlerini seçebilirsiniz. Yeterli sabit disk alanınız olmadığını fark ederseniz, bazı sistemleri yükseltebilirsiniz. Sabit diski değiştirebilme özelliği, sabit sürücünüzün arızalanması durumunda çok önemlidir çünkü tüm cihazı değiştirmeniz gerekmez.
NVR diğer özellikler
NVR kayıt cihazları dijital sinyal kullanır ve bu da bir dizi harika özelliği beraberinde getirir. Elbette, belirli özellikler satın aldığınız sisteme bağlı olarak değişir, ancak burada listeleyeceğimiz birçok özellik ortak özelliklerdir.
Uzaktan görüntüleme
Hemen hemen tüm NVR sistemleri, kameralarınızın uzaktan görüntülenmesini sağlar. Uzaktan görüntüleme bilgisayar veya telefon uygulaması ile olabilir. Bazı sistemler ağınızdaki kullanıcılara ağ erişimi ayarlamanıza izin verir. Ağ erişimi, güvenlik görevlileri gibi kullanıcıların, kamera sistemine erişmelerini sağlar.
Alarm kayıtları ve uyarılar
Özelleştirilebilir alarmlar kameralarınızla beraber çalışabilir, böylece sadece bir alarm tetiklendiğinde kayıt yaparlar. Bunun iyi bir örneği, kamera görüntüsü için hareket alarmı kurmaktır. Ayrıca, alarmların kaydı başlatmak yerine bir uyarı tetiklemesi de mümkündür.
Sistem İnce Ayarı
NVR cihazlarında güvenlik kamerası seviyesinde ince ayarlar yapılabilir. Her kamera farklı miktarlarda depolama alanı, farklı kalite ve çok daha fazlası ile yapılandırılabilir. Bu, ihtiyaçlarınız için gerçek ve geçerli bir sisteme sahip olmanızı sağlar.
NVR  kayıt sistemi ile sisteme bağladığınız cihazlardan da ödün vermek zorunda kalmazsınız. Çoğu marka, ONVIF givi standartlar sayesinde kameralarını farklı marka bir kayıt cihazına bağlamanıza izin verir. Yani PTZ, dome ve box kameralar gibi farklı alternatifleri bir arada kullanabilirsiniz.