Akıllı Ev Otomasyonu Nedir?
Evinizdeki ışıkların, ısıtma/soğutma sistemlerinin, perde/panjurların, garaj ve giriş kapınızın belirli koşullara göre otomatik olarak çalışmasıdır. Örneğin eve geldiğinizde kapınıza takılı olan kapı/pencere sensörü kapınızın açıldığını algılayıp koridor ışıklarının otomatik açılmasını ve akıllı prizinize bağlı kahve makinanızın otomatik olarak çalışmasını sağlayabilir. Bir başka senaryo ile yatmadan önce tek dokunuşla ışıklarınızı otomatik olarak kapatabilir, hareket sensörü, kapı/pencere sensörü ve kamera gibi güvenlik cihazlarınızı aktif duruma geçirebilir ve akıllı kilit takılı kapılarınızı kilitleyebilirsiniz.

AKILLI AYDINLATMA

Akıllı Ev Otomasyonu evinizdeki ışıkların otomatik yönetilmesini sağlar.

  • Odaya girdiğinizde ve odadan ayrıldığınızda ışıklarınızın otomatik açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Anahtar aramanıza gerek kalmaz. Üstelik ışıkları açık unutmak gibi bir durum söz konusu olmadığından enerji tasarrufu da sağlanır.
  • Işıkların parlaklığını hatta rengini tek bir dokunuşla ayarlayabilirsiniz.
  • Zaman kontrollü ışıklandırma ile enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Tatilde veya evinizin dışında olduğunuzda ışıklarınızın rastgele yanıp sönmesini sağlayarak evdeymiş izlenimi verebilirsiniz.
  • Dış kapınıza takacağınız kapı/pencere sensörü sayesinde akşamları kapınızı açtığınızda koridorun ışıklarının otomatik açılmasını sağlayabilir böylece akşamları karanlık eve girmekten kurtulmuş olursunuz.
  • Evde olmadığınızda hareket algılandığında otomatik olarak yanarak davetsiz misafirlerin uzaklaşmasını ve güvenlik kameralarının daha iyi görüntü almasını sağlayabilirsiniz.

 

ENERJİ TASARRUFU

Akıllı Ev Otomasyonu enerji tüketiminizi kontrol altına almanıza ve israfı önlemenize yardımcı olur.

Faturalarınızdan muhtemelen en kabarık olanları enerji tüketimiyle ilgili olanlardır. Sürekli artan enerji fiyatları durumu daha da kötüleştirmektedir. Eğer evinizdeki enerji tüketimini akıllı hale getirmezseniz bu durum değişmeyecektir.

Akıllı Ev Otomasyonu evinizdeki ısıtma/soğutma sistemlerini efektif kullanmanızı ve ışıklarınızın boşa yanmamasını sağlar. Ayrıca evde ne kadar elektronik cihaz çalıştığını ve bunların ne kadar enerji tükettiğini tespit etmektedir.

Kablosuz akıllı ev sisteminiz hangi cihazların çok fazla kullanıldığını ve bunların ne kadar enerji tükettiğini size bildirir böylece enerji israfına neden olan cihazlarda yapacağınız değişikliklerle enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

GÜVENLİK

Akıllı Ev Otomasyonunun belki de en önemli faydası evinizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olmasıdır. Evden çıkarken camları/pencereleri kapatıp kapatmadığınızı veya güvenlik alarmını kurup kurmadığınızı hatırlamıyor musunuz?

Akıllı Ev otomasyonuyla sisteminize cep telefonunuzdan/tabletinizden/pc’nizden bağlanıp kontrol edebilir ve tek bir tuşla evinizi güvenlik moduna alabilirsiniz. Evden ayrıldığınızda kameralarınızı, hareket sensörlerinizi, kapı/pencere sensörlerinizi, sireninizi aktive ederek davetsiz misafirlere karşı evinizi koruyabilirsiniz.

 

EMNİYET

Evinizin emniyeti en az güvenliği kadar önemlidir. Su baskınlarında ve muhtemel yangın tehlikelerinde anında haberdar olmak tehlikeye erken müdahele etmenizi sağlar.

Akıllı evinize kuracağınız su basma sensörü ve duman sensörü sayesinde evinizi beklenmeyen tehlikelere karşı koruyabilirsiniz. Ütünüzü akıllı prize bağlarsanız evden çıktığınızda ütünüzü prizde unutsanız dahi cep telefonunuzdan akıllı prizinizi kapatarak ütüyü devre dışı bırakabilirsiniz.


SENARYOLAR

Senaryolar akıllı evinizdeki cihazların tanımlanan koşullar gerçekleştiğinde otomatik olarak bazı aksiyonları yerine getirmesidir. Örneğin tanımlayacağınız Eve Geldim senaryosu ile eğer akşamsa akıllı röle ve dimmer takılı ışıkların otomatik yanmasını, motor kontrol modülü takılı perdelerin otomatik kapanmasını,  akıllı termostat ile sıcaklığın istediğiniz seviyede ayarlanmasını, akıllı priz takılı kahve makinanızın otomatik çalışmasını ve sevdiğiniz tv programının açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir başka örnekte Evden Ayrılıyorum senaryosunu çalıştırarak akıllı kilit takılı kapı/pencerenizin otomatik olarak kilitlenmesini, motorlu garaj kapınızın kapanmasını, ışıklarınızın kapatılmasını ve akıllı priz ve röle takılı prizlere bağlı akıllı cihazlarınızın otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz.