Araç kamera sistemleri satın almak için hiçbir fikriniz yoksa, bu rehberi, seçimlerinizi daraltmanıza ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. İhtiyacınız olan özellikleri belirledikten sonra, aracınıza veya filonuza en uygun araç kamerasını kolayca bulabileceksiniz.
Araç kamera sistemleri için kaç kanala ihtiyacınız var?
Araç kamerası kanal sayısı, aracınızda kaç kamera istediğinizi ve kaç açıyı kapsamak istediğinizi belirler. En çok tercih edilenler 1 Kanal (ön tarafa bakan) ve 2 Kanal (ön ve arka tarafa bakan) olmakla birlikte, aracın yanlarını da kaplayan 4 Kanallı bir kurulumlardır. Kayıt kanallarının sayısı bütçenize, gereksinimlerinize ve kullanacağınız araca bağlı olacaktır. Bazı araçlarda, arka veya yan kamera monte etmek zor olabilir.
Park Modu – Park ederken kayıt yapmak için nasıl bir kamera gerekir?
Araç kamerası park modu  aracınız kapalıyken bile aracınızı korumak için tasarlanmış özel bir kayıt modudur. Bu, darbe veya vandalizm gibi olayları yakalamak için önemlidir. Park moduna sahip araç kamera sistemleri, park kayıt özelliklerini geliştirmek için hareket algılama ve ön bellekli kayıt gibi teknolojileri kullanır. Park etme modunu kullanmak için, araçta kamerayı sabitlemeniz ya da gibi özel bir pil takımı kullanmanız gerekir. Bazı kamera üreticileri, uzun park etme süreleri için yeterli güç sağlamayan ve genellikle daha sıcak iklimlerde kullanmak için güvensiz olan küçük dahili bataryaları içerebilir.
Video Kalitesi – En yüksek çözünürlüğe ihtiyacınız var mı?
Günümüzde, çoğu araç kamerası nispeten düşük fiyat noktalarında bile oldukça iyi video kalitesi sunuyor. İyi bir araç kamerası, video kalitesi ile dosya boyutu arasında bir denge kurmak zorundadır. Bunun nedeni, araç kameraların bellek kartı alanlarıyla sınırlı olması ve çok yüksek bit hızlarının daha fazla yazma riskiyle sonuçlanmasıdır. Daha gelişmiş en yeni sistemler, daha iyi video kalitesi elde etmek için daha iyi sensörler, mercekler, işlemciler ve ürün yazılımlarına sahiptir. Bazı araba kameraları, daha düzgün görünümlü çekimler için 1440P veya saniyede 60 kare gibi daha yüksek çözünürlükleri bile destekleyebilir.
Form Faktörü – Bir ekran gerekiyor mu?
Araç kameraları farklı şekil ve boyutlarda gelir. Odaklanacağımız iki kategori LCD ve LCD olmayan kameralar ile vantuz ve yapışkanlı montaja sahip kameralardır. LCD ekranlı kameralarla, bilgisayar veya akıllı telefon gerektirmeden ayarları değiştirebilir ve cihazdaki videoları anında gözden geçirebilirsiniz. Bazı LCD ekranlı kameralar, boyutu küçültmeye yardımcı olan çok küçük bir ekran kullanır. Bununla birlikte, bazı kameralar, kullanımı daha kolay, ancak dışarıdan daha görülebilir olan büyük dokunmatik ekranları kullanabilir. Birçok kamera modelinde ise hiç LCD ekran bulunmaz. Bu sistemlerde hafıza kartını çıkararak dosyalara ve ayarlara erişebilirsiniz.
Araç kamera sistemleri kurulumu
Form faktörüyle birlikte dikkate alınması gereken diğer şey montaj tipidir. Vantuz vakumlu modeller kamerayı monte etmenin bir yoludur. Avantajları, çok kolay bir şekilde çıkarılabilmesi ve farklı yönlerde döndürülebilmesidir. Araçların iş veya seyahat amaçlı olarak değiştirilmesi gerektiğinde bir vantuz kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak, çoğunlukla sabit yapışkanlı montajlı kameraları öneririz. Yapıştırma aparatları daha az yer kaplar ve sürücü ve yürüyen insanlar için daha az görünürdür. Aynı zamanda yapışkanlı montaj, aşırı sıcaklıklarda veya titreşim altında daha az düşme riskine sahipti ve daha iyi video kalitesiyle sonuçlanabilecek daha güvenli bir montaj çözümü sunar.
GPS ve Wifi özellikli araç kameraları
Araç kamera sistemleri GPS özelliği, aracın hızını ve yerini kaydedebilir. Kamera, bir şirket veya iş aracına takılıyorsa bu özellik oldukça önemlidir. GPS verileri, çalışanların sürüş alışkanlıklarını izlemek için kullanılabilir. Bununla birlikte GPS özelliği herhangi bir navigasyon işlevine izin vermez. WiFi, telefonunuzu kameranıza erişmek ve kontrol etmek için bir ekran olarak kullanmanızı sağlayan bir özelliktir. Bir WiFi uygulaması kullanarak videoları görüntüleyebilir, indirebilir ve ayarları değiştirebilirsiniz. WiFi özellikli uygulamanın kullanımı genellikle herhangi bir hücresel veri bağlantısı gerektirmez. Bazı kameralar, bulut depolama işlevine sahiptir ve arabanıza uzaktan bağlanarak canlı akış, konum izleme ve uyarı bildirimleri almanızı sağlayabilir.