IP Kamera Nedir?

Dijital kameralar olarak da bilinen IP güvenlik kameraları, güvenlik teknolojisindeki en son yenilikleri sunuyor. Bir IP güvenlik kamerasının temel faydası, yüksek çözünürlükte olması ve çok yüksek kalitede bir video sunmasıdır. Yüksek kaliteli bir video, yüz tanıma, plaka tanıma veya dijital yakınlaştırma gibi önemli özelliklere sahiptir.

IP kameralar analog görüntü yakalar ancak görüntü kameranın içine dijital olarak dönüştürür. Sıkıştırma ve hareket algılama gibi bazı dijital işlemler de kamerada gerçekleşebilir. IP kamera sistemleri de analog bir sistem gibi, video sabit sürücülere kaydedilir, ancak video kameradan doğrudan bir IP akışı olduğundan, videonun nasıl ve nerede kaydedildiğine dair daha fazla esneklik sunar. Dijital videonun bir diğer faydası da kablosuz ile çok daha uyumlu olmasıdır. Kablosuz analog sistemleri de mevcuttur, ancak bunların dijital hale dönüştürülmeleri ve 802.11 IP ağı üzerinden yayınlanmaları gerekir. Ancak yine de sıklıkla parazitle karşılaşırlar.

IP güvenlik Kamerası ve Faydaları

→ Daha iyi kablosuz bağlantı- IP kameralar, daha güvenli bir ağ sağlar ve bunu yerleşik şifreleme ile yapar.
→ Mevcut kabloları kullanabilir – IP tabanlı kameralar ağ cihazları olarak hareket ettiğinden, genellikle evinizdeki mevcut ağ kablolarından yararlanabilirsiniz. Bu, kurulum görevini daha kolay hale getirebilir.
→ Uzaktan erişim daha kolaydır – IP kamera izleme işlevi daha esnektir ve uzaktan gözetim ihtiyaçları için daha uygundur.

IP güvenlik kamerası dezavantajları
→ Daha yüksek maliyet – Her kamerada bulunan ek teknoloji nedeniyle, genellikle analog versiyonlara kıyasla maliyeti yüksektir.
→ Daha yüksek bant genişliği gereklidir – IP kameralar analog kameralardan daha fazla bant genişliği gerektirir.

IP Kamera Kayıt Cihazı

NVR kayıt cihazı (ağ video kaydedici) ve DVR’ler (dijital video kayıt cihazı) gözetim videolarını yönetmek, görüntülemek ve saklamak için kullanılan kayıt cihazlarıdır. Çeşitli yazılım ve sabit sürücü boyutları ile kullanılabilen NVR’ler ve DVR’ler, videoları kaydetmeyi ve gözden geçirmeyi kolaylaştırır.

NVR’lar ve DVR’lar, gözetim videolarını kaydetme ve depolama ile aynı işi yapmakta, ancak farklı tipte kameralarla çalışmak üzere tasarlanmıştır. DVR’ler CCTV veya analog gözetim sistemlerinde kullanılır. IP kamera kayıt cihazı NVR adı verilen ”Network Video Recording” cihazıdır. NVR kayıt cihazı, veri göndermek ve almak için yerel ağı kullanır ve güvenlik sisteminizi bilgisayarınızdan, akıllı telefondan veya tabletinizden uzaktan izlemek için idealdir. IP kameralar, güvenlik teknolojisinin en ileri noktası olduğundan, NVR, sisteminize daha gelişmiş özelliklere sahip yeni kameralar eklemenize olanak tanır. Çoğu IP kamera ve NVR uyumlu olsa da, tüm ürünlerinizin birlikte düzgün çalışacağından emin olmak için her zaman kontrol etmelisiniz. Güvenlik sisteminizde analog ve IP kameralar varsa, analog kameralarınızın NVR’ye bağlanmasına izin veren özel video kodlayıcılarını kullanabilirsiniz.