DVR nedir?
DVR, Dijital Video Kayıt Cihazı anlamına gelir ve video kayıtlarını görüntülemek ve kaydetmek için analog kameralara bağlanır. DVR’de, güvenlik kameralarından gelen MPX (Koax üzerinden Mega Piksel) sinyali kaydedilir. Bir DVR, koaksiyel kablolama ve konektörler kullanan bir analog sistemdir. Kameralar DVR’ye noktadan noktaya bağlanır. DVR, her biri doğrudan kameraya bağlı olan birden fazla BNC girişine sahiptir ve hem 2K hem de 1080P dahil olmak üzere çoklu çözünürlükleri destekleyebilir. Bazı DVR modelleri 300 ila 900 TV’den daha düşük çözünürlüklere sahip eski analog kamera modelleriyle geriye dönük olarak uyumludur ve aynı zamanda analog 720P ve 960H çözünürlüklü kameraları da destekleyebilirler.

MPX kameralı bir DVR sistemi video ve ses sinyalini koaksiyel olarak gönderir ve kameraya güç sağlar. Bu çift amaçlı kabloya koaks kablo denir. DVR’ler bu tek kablo teknolojisini kullanarak kameraları kontrol edebilir ve eğme gibi işlemleri yapabilir. DVR sistemi saniyede 15 karede saniyede 2K ve 1080P, saniyede 30 kare hızında 720 P ve 960 H gibi çeşitli kare hızlarını destekler. Saniyede daha fazla kare, daha yumuşak hareket eden görüntüler anlamına gelir. DVR üzerinden üretilen ve monitörde görüntülenen canlı CCTV görüntüler genellikle çok net olacaktır. Ancak bu görüntülerin kaydedilmesi söz konusu olduğunda, DVR’nin çözünürlük ayarları nedeniyle kalite azalır.

DVR’ler ADH kamera gibi analog kameralarla uyumludur. Analog kameralar sinyallerini koaksiyel kablo üzerinden taşıyan kameralardır. DVR kayıt cihazları doğrudan kameralardan alınan görüntüleri alır ve kodlar. Her kamera DVR’a kendi bireysel kablosuyla bağlanır. Bu noktadan noktaya bağlantı sonucunda, daha kararlı bir sinyal elde edilir.
Bir DVR ağı genellikle bir intranet olarak kurulur, bu nedenle endişelenecek harici bir port trafiği yoktur. Tipik bir ağ yapılandırmasında, video beslemeleri yalnızca sisteme fiziksel olarak bağlı bir kişi tarafından görülebilir.
En iyi kamera kayıt cihazı
İhtiyaçlarınız için en iyi kamera kayıt cihazı modelini seçerken bazı kriterlere göre seçim yapmanız gerekir. Kanal sayısı, yani DVR’nin video girişi kanalı, kaç kamera kullanabileceğinizi belirler. Tipik olarak kayıt cihazları hangi modeli satın aldığınıza veya satın alacağınıza bağlı olarak 1 kanal, 4 kanal, 8 kanal, 16 kanal, 32 kanal ve 64 kanal içerir. Piyasada en çok kullanılan model 8,16 ve 32 kanal DVR kayıt cihazı modelleridir.
Güvenlik  kamera sistemi ses kayıtlarını almanızı gerektiriyorsa, en az bir ses girişine sahip bir DVR’ye ihtiyacınız olacak demektir. Ses, daha sonra bir ses cihazından gelen bir ses kablosu veya yerleşik ses bulunan bir CCTV kamera aracılığıyla DVR’ye iletilebilir.
FPS, saniyedeki çerçeveler için kullanılan bir kısaltmadır. Bir DVR’nin kayıt oranı bu format kullanılarak ölçülür. Örneğin, 4 kanallı bir DVR 4 kamera kaydediyor ve 100FPS’lik bir kayıt oranına sahipse, 100/4 bu her kamera 25FPS’de kayıt yapacak demektir. Bir saniyede daha fazla resim, daha iyi kalitede video çekimi anlamına gelir. Güvenilir kanıt için gerekli olan minimum kare hızının 5FPS olsa da iyi kalitede görüntüler elde etmek için DVR’nizi kurarken 12FPS’nin altına düşmemenizi öneririz.
Çoğu DVR kayıt cihazı en az bir monitörün, PC monitörünün kullandığı bir VGA çıkış bağlantısı üzerinden veya standart bir LCD TV’nin kullandığı bir kompozit video BNC çıkış bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin verir. Monitörün DVR’ye ayrı bir güç kaynağına ihtiyacı vardır, ancak monitörlerin çoğunun düzenlenmiş bir PSU’yla birlikte geldiği için ayrı olarak satın almanız gerekmez. DVR’ların birçoğu bir VGA monitörü ve iki ek kompozit video monitörü bağlamanıza izin verir ve bu da birden fazla monitörde görüntüleri görüntüleyebileceğiniz anlamına gelir.